Clasele CPR ale cablurilor explicate: Aca până la Fca, s1, d0, a1
Conform Regulamentului UE privind produsele pentru construcții (CPR), cablurile pentru clădiri și alte lucrări de construcții poartă o clasă de reacție la foc: cât contribuie cablul la un incendiu, cât fum produce, dacă picură material aprins și cât de acide sunt gazele sale de ardere. Standardul de produs este EN 50575; clasele sunt stabilite în EN 13501-6. Producătorul declară clasa și o imprimă pe manta. Această pagină explică clasele; ea nu atribuie nicio clasă vreunui cablu.
Cum se citește o clasă
O clasă se scrie ca clasă principală, urmată de trei clase suplimentare: fum (s), picături aprinse (d) și aciditate (a). Clasele suplimentare există numai pentru B1ca, B2ca, Cca și Dca; Aca, Eca și Fca stau singure.
Cca-s1b,d1,a1
CcaContribuție moderată la incendiu: propagarea flăcării până la 2 m pe scara de cabluri.s1bs1 și transmitanță a luminii de la 60 % până sub 80 % în cubul de 3 m.d1Fără picături sau particule aprinse care ard mai mult de 10 s, în 1200 s.a1Aciditate redusă a gazelor de ardere: conductivitate sub 2,5 µS/mm și pH peste 4,3.
Clasele principale
| Clasă | Semnificație | Încercări | Limite | Sistem AVCP |
|---|---|---|---|---|
Aca | Practic nicio contribuție la incendiu: puterea calorifică superioară a materialului nemetalic este de cel mult 2,0 MJ/kg. | EN ISO 1716 | putere calorifică superioară ≤ 2 MJ/kg | 1+ |
B1ca | Contribuție foarte limitată la incendiu, încercată cu arzătorul mai mare de 30 kW (și o placă de fund necombustibilă). | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | propagarea flăcării pe scară ≤ 1,75 m; degajare totală de căldură în 1200 s ≤ 10 MJ; debit maxim de degajare de căldură ≤ 20 kW; indice de creștere a incendiului (FIGRA) ≤ 120 W/s; propagarea flăcării, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (30 kW) | 1+ |
B2ca | Contribuție limitată la incendiu: propagare scurtă a flăcării și degajare redusă de căldură pe scara de cabluri. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | propagarea flăcării pe scară ≤ 1,5 m; degajare totală de căldură în 1200 s ≤ 15 MJ; debit maxim de degajare de căldură ≤ 30 kW; indice de creștere a incendiului (FIGRA) ≤ 150 W/s; propagarea flăcării, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Cca | Contribuție moderată la incendiu: propagarea flăcării până la 2 m pe scara de cabluri. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | propagarea flăcării pe scară ≤ 2 m; degajare totală de căldură în 1200 s ≤ 30 MJ; debit maxim de degajare de căldură ≤ 60 kW; indice de creștere a incendiului (FIGRA) ≤ 300 W/s; propagarea flăcării, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Dca | Contribuție la incendiu; este limitată doar degajarea de căldură, pe scară nu există limită pentru propagarea flăcării. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | degajare totală de căldură în 1200 s ≤ 70 MJ; debit maxim de degajare de căldură ≤ 400 kW; indice de creștere a incendiului (FIGRA) ≤ 1300 W/s; propagarea flăcării, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 3 |
Eca | Trece numai încercarea la flacără pe cablu singular: flacăra se stinge în limita a 425 mm. | EN 60332-1-2 | propagarea flăcării, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm | 3 |
Fca | Nicio performanță determinată (și un cablu care nu trece încercarea pentru Eca). | - | - | 4 |
Sursă: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1, pp. 20-21 (proiect).
Sursă: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (proiect).
AVCP: sistemul de evaluare și verificare a constanței performanței care se aplică declarației producătorului, în funcție de clasă.
Sursă: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table ZA.2, p. 14 (checked on the page image) (proiect).
Fum: s1, s1a, s1b, s2, s3
| Clasă | Semnificație | Încercări | Limite |
|---|---|---|---|
s1 | Producție redusă de fum pe scară. | EN 50399 | producție totală de fum în 1200 s ≤ 50 m²; debit maxim de producție de fum ≤ 0,25 m²/s |
s1a | s1 și transmitanță a luminii de cel puțin 80 % în cubul de 3 m. | EN 50399 + EN 61034-2 | producție totală de fum în 1200 s ≤ 50 m²; debit maxim de producție de fum ≤ 0,25 m²/s; transmitanța luminii, EN 61034-2 ≥ 80 % |
s1b | s1 și transmitanță a luminii de la 60 % până sub 80 % în cubul de 3 m. | EN 50399 + EN 61034-2 | producție totală de fum în 1200 s ≤ 50 m²; debit maxim de producție de fum ≤ 0,25 m²/s; transmitanța luminii, EN 61034-2 ≥ 60 %; transmitanța luminii, EN 61034-2 < 80 % |
s2 | Producție medie de fum. | EN 50399 | producție totală de fum în 1200 s ≤ 400 m²; debit maxim de producție de fum ≤ 1,5 m²/s |
s3 | Nici s1, nici s2: nicio limită de fum respectată. | EN 50399 |
Clasa de fum pentru B1ca provine din încercarea de 30 kW, cea a celorlalte din încercarea de 20,5 kW.
Picături aprinse: d0, d1, d2
| Clasă | Semnificație | Încercări | Limite |
|---|---|---|---|
d0 | Fără picături sau particule aprinse în 1200 s. | EN 50399 | |
d1 | Fără picături sau particule aprinse care ard mai mult de 10 s, în 1200 s. | EN 50399 | |
d2 | Nici d0, nici d1. | EN 50399 |
Aciditate: a1, a2, a3
| Clasă | Semnificație | Încercări | Limite |
|---|---|---|---|
a1 | Aciditate redusă a gazelor de ardere: conductivitate sub 2,5 µS/mm și pH peste 4,3. | EN 60754-2 | conductivitate < 2,5 µS/mm; pH > 4,3 |
a2 | Aciditate medie: conductivitate sub 10 µS/mm și pH peste 4,3. | EN 60754-2 | conductivitate < 10 µS/mm; pH > 4,3 |
a3 | Nici a1, nici a2, sau nicio performanță declarată. | EN 60754-2 |
Proiectul EN 13501-6 indică EN 50267-2-3 pentru aceste limite; proiectul final EN 50575 indică EN 60754-2 ca încercare pentru această clasă suplimentară.
Sursă: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1 notes (2) to (7), p. 21 (proiect).
Încercările
- EN ISO 1716: putere calorifică superioară (bombă calorimetrică)
- EN 50399: scară verticală de cabluri într-o încăpere cu măsurarea căldurii și a fumului: degajare de căldură, propagarea flăcării, producție de fum, picături aprinse
- EN 60332-1-2: un singur cablu vertical, flacără premixată de 1 kW: propagarea flăcării
- EN 61034-2: densitatea fumului în cubul de 3 m: transmitanța luminii
- EN 60754-2: aciditatea gazelor de ardere: pH și conductivitate
IEC 60332-3-24 categoria C: încercarea în mănunchi
Cabluri în mănunchi pe o scară verticală, 1,5 litri de material nemetalic pe metru, 20 de minute de flacără; limita recomandată este o înălțime de carbonizare de cel mult 2,5 m deasupra arzătorului. Cerința standardului de produs respectiv are prioritate.
Conductoare cu secțiunea peste 35 mm²: un singur strat, distanțate. Secțiune de 35 mm² sau mai mică: unul sau mai multe straturi, în contact. Numai pe fața din față a scării.
- Volum nemetalic: 1,5 l/m
- Durata flăcării: 20 min
- Înălțimea de carbonizare (recomandată): ≤ 2,5 m
- Condiționare: ≥ 16 h, 20 +/- 10 °C
- Epruvete, cel puțin: 2
Sursă: IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02), Table A.1 p. 12; cl 5.1 p. 7; cl 5.3 pp. 8-9; Annex A p. 12; Annex B p. 13 (informative); cl 7 (textul standardului).
IEC 60332-3-24 nu se numără printre încercările pe care EN 50575 le indică pentru o clasă CPR; încercarea pe scară CPR este EN 50399.
Sursă: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (proiect).
Integritatea circuitului este altceva: clasele P și PH, FE 180
Menținerea integrității circuitului (cablul continuă să funcționeze în caz de incendiu) este o clasificare separată de reacția la foc: clasele P pentru cabluri și sistemele lor de protecție la foc, clasele PH pentru cabluri de diametru mic sub atac constant al flăcării.
Clase: P 15, 30, 60, 90, 120 (încercări EN 50577, EN 50582, EN 50289-4-16) și PH 15, 30, 60, 90, 120 (încercări EN 50200, EN 50582, EN 50289-4-16; atac constant al flăcării 842 °C). O mențiune precum FE 180 în simbolizare descrie această integritate a circuitului, nu clasa de reacție la foc.
Sursă: EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013), cl 4.3 p. 7; cl 6.3 p. 9; cl 7.2.4.4, 7.2.5.4 pp. 16-17; cl 7.2.6.2 p. 18 (proiect).
Cine declară clasa și unde se imprimă
Producătorul imprimă clasa de reacție la foc pe manta, împreună cu numele sau marca sa și descrierea produsului sau simbolizarea, continuu, cu cel mult 1100 mm între repetări.
Sursă: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), cl 7.1 to 7.3, p. 12 (proiect).
Clase declarate de producători: exemple
Cabluri reale din seturile verificate de simbolizări ale acestui site, cu clasa imprimată de producător sau vânzător. Ele arată ce se declară pentru un tip de construcție; nu sunt clasa niciunui alt cablu.
| Simbolizare | Construcție | Clasă declarată | Producător sau vânzător |
|---|---|---|---|
| 1-CXKH-R-J | fără halogeni | B2ca-s1,d0,a1 | Kablo Vrchlabí |
| FG16(O)M16 | fără halogeni | Cca-s1b,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FG18(O)M16 | fără halogeni | B2ca-s1a,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FXQJ | fără halogeni | Dca | Nexans Norway |
| H07Z1-K | fără halogeni | Cca-s1,d1,a1 | Nexans Spain |
| AXQJ-RMF | fără halogeni | B2ca | Prysmian Sweden (12/20 kV) |
| RZ1FZ1-K (AS) | fără halogeni | Cca-s1b,d1,a1 | Top Cable |
| RZ1-K (AS) | fără halogeni | Cca-s1a,d1,a1 | Top Cable (B2ca-s1a,d1,a1 for some sizes) |
| N1XV-R | manta din PVC | Eca | Ahlsell (seller) |
| FG16OR16 | manta din PVC | Cca-s3,d1,a3 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| U1000 R2V | manta din PVC | Eca | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| N2XSY | manta din PVC | Eca | Waskönig+Walter (10 kV datasheet) |
| YMeKrvaslqwd | manta din PE | Fca | TKF |
| NA2XS(F)2Y | manta din PE | Fca | Waskönig+Walter |
Producătorii sunt enumerați ca surse, în ordine alfabetică în cadrul fiecărui tip. Niciun producător nu plătește pentru a apărea în acest tabel.
Surse
Numai valori, citite din exemplarele proprietarului. „Proiect” înseamnă că valoarea a fost citită într-un proiect, proiect final sau proiect de comitet și nu în standardul publicat: verificați textul publicat înainte de a cita un număr.
- EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014): Table 1 pp. 20-21, notes (2) to (7) p. 21, cl 7.1 p. 11, cl 8.1 to 8.4 pp. 12-13 (proiect)
- EN 13501-1:2007+A1:2009 proposed Amendment 2, CENELEC TC20/Sec1614/CD, 2010-01-27: cl 16.4 pp. 12-14 (class list), Table 4 pp. 14-15 (same numbers as the EN 13501-6 draft) (proiect)
- FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014): Table 1 p. 6 (tests per class), Table ZA.2 p. 14 (AVCP), cl 7.1 to 7.3 p. 12 (marking) (proiect)
- CLC/FprTS 50576:2016 (final draft, June 2016): Table C.1 p. 26 (EN 60332-1-2 flame time), Table C.2 p. 27 (EN 61034-2 test pieces) (proiect)
- EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013): cl 6.3 p. 9, cl 7.2.4.4 and 7.2.5.4 pp. 16-17, cl 7.2.6 pp. 17-18 (proiect)
- IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02): Table A.1 p. 12, cl 5.1 p. 7, cl 5.3 pp. 8-9, cl 5.4 p. 9, Annex A p. 12, Annex B p. 13, cl 7 (textul standardului)