Třídy CPR kabelů vysvětleny: Aca až Fca, s1, d0, a1
Podle nařízení EU o stavebních výrobcích (CPR) mají kabely pro budovy a jiné stavby třídu reakce na oheň: jak moc kabel přispívá k požáru, kolik kouře vytváří, zda odkapává hořící materiál a jak kyselé jsou jeho spaliny. Výrobková norma je EN 50575; třídy stanoví EN 13501-6. Výrobce třídu deklaruje a tiskne ji na plášť. Tato stránka třídy vysvětluje; žádnému kabelu třídu nepřiřazuje.
Jak číst třídu
Třída se zapisuje jako hlavní třída, za níž následují tři doplňkové třídy: kouř (s), hořící kapky (d) a kyselost (a). Doplňkové třídy existují jen pro B1ca, B2ca, Cca a Dca; Aca, Eca a Fca stojí samostatně.
Cca-s1b,d1,a1
CcaStřední příspěvek k požáru: šíření plamene do 2 m na kabelovém žebříku.s1bs1 a propustnost světla od 60 % do méně než 80 % v krychli 3 m.d1Žádné hořící kapky ani částice, které hoří déle než 10 s, během 1200 s.a1Nízká kyselost spalin: vodivost pod 2,5 µS/mm a pH nad 4,3.
Hlavní třídy
| Třída | Význam | Zkoušky | Limity | Systém AVCP |
|---|---|---|---|---|
Aca | Prakticky žádný příspěvek k požáru: spalné teplo nekovového materiálu je nejvýše 2,0 MJ/kg. | EN ISO 1716 | spalné teplo ≤ 2 MJ/kg | 1+ |
B1ca | Velmi omezený příspěvek k požáru, zkouší se větším hořákem 30 kW (a nehořlavou zadní deskou). | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | šíření plamene na žebříku ≤ 1,75 m; celkové uvolněné teplo za 1200 s ≤ 10 MJ; maximální rychlost uvolňování tepla ≤ 20 kW; index rychlosti růstu požáru (FIGRA) ≤ 120 W/s; šíření plamene, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (30 kW) | 1+ |
B2ca | Omezený příspěvek k požáru: krátké šíření plamene a nízké uvolňování tepla na kabelovém žebříku. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | šíření plamene na žebříku ≤ 1,5 m; celkové uvolněné teplo za 1200 s ≤ 15 MJ; maximální rychlost uvolňování tepla ≤ 30 kW; index rychlosti růstu požáru (FIGRA) ≤ 150 W/s; šíření plamene, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Cca | Střední příspěvek k požáru: šíření plamene do 2 m na kabelovém žebříku. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | šíření plamene na žebříku ≤ 2 m; celkové uvolněné teplo za 1200 s ≤ 30 MJ; maximální rychlost uvolňování tepla ≤ 60 kW; index rychlosti růstu požáru (FIGRA) ≤ 300 W/s; šíření plamene, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Dca | Příspěvek k požáru; omezeno je pouze uvolňování tepla, na žebříku není stanoven limit šíření plamene. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | celkové uvolněné teplo za 1200 s ≤ 70 MJ; maximální rychlost uvolňování tepla ≤ 400 kW; index rychlosti růstu požáru (FIGRA) ≤ 1300 W/s; šíření plamene, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 3 |
Eca | Splňuje pouze zkoušku plamenem na jednotlivém kabelu: plamen zhasne do 425 mm. | EN 60332-1-2 | šíření plamene, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm | 3 |
Fca | Žádná vlastnost nestanovena (i kabel, který nevyhoví zkoušce pro Eca). | - | - | 4 |
Zdroj: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1, pp. 20-21 (návrh).
Zdroj: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (návrh).
AVCP: systém posuzování a ověřování stálosti vlastností, který se podle třídy použije pro prohlášení výrobce.
Zdroj: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table ZA.2, p. 14 (checked on the page image) (návrh).
Kouř: s1, s1a, s1b, s2, s3
| Třída | Význam | Zkoušky | Limity |
|---|---|---|---|
s1 | Nízká tvorba kouře na žebříku. | EN 50399 | celková tvorba kouře za 1200 s ≤ 50 m²; maximální rychlost tvorby kouře ≤ 0,25 m²/s |
s1a | s1 a propustnost světla alespoň 80 % v krychli 3 m. | EN 50399 + EN 61034-2 | celková tvorba kouře za 1200 s ≤ 50 m²; maximální rychlost tvorby kouře ≤ 0,25 m²/s; propustnost světla, EN 61034-2 ≥ 80 % |
s1b | s1 a propustnost světla od 60 % do méně než 80 % v krychli 3 m. | EN 50399 + EN 61034-2 | celková tvorba kouře za 1200 s ≤ 50 m²; maximální rychlost tvorby kouře ≤ 0,25 m²/s; propustnost světla, EN 61034-2 ≥ 60 %; propustnost světla, EN 61034-2 < 80 % |
s2 | Střední tvorba kouře. | EN 50399 | celková tvorba kouře za 1200 s ≤ 400 m²; maximální rychlost tvorby kouře ≤ 1,5 m²/s |
s3 | Ani s1, ani s2: žádný limit kouře není splněn. | EN 50399 |
Třída kouře pro B1ca vychází ze zkoušky 30 kW, ostatních ze zkoušky 20,5 kW.
Hořící kapky: d0, d1, d2
| Třída | Význam | Zkoušky | Limity |
|---|---|---|---|
d0 | Žádné hořící kapky ani částice během 1200 s. | EN 50399 | |
d1 | Žádné hořící kapky ani částice, které hoří déle než 10 s, během 1200 s. | EN 50399 | |
d2 | Ani d0, ani d1. | EN 50399 |
Kyselost: a1, a2, a3
| Třída | Význam | Zkoušky | Limity |
|---|---|---|---|
a1 | Nízká kyselost spalin: vodivost pod 2,5 µS/mm a pH nad 4,3. | EN 60754-2 | vodivost < 2,5 µS/mm; pH > 4,3 |
a2 | Střední kyselost: vodivost pod 10 µS/mm a pH nad 4,3. | EN 60754-2 | vodivost < 10 µS/mm; pH > 4,3 |
a3 | Ani a1, ani a2, nebo není vlastnost deklarována. | EN 60754-2 |
Návrh EN 13501-6 uvádí pro tyto limity EN 50267-2-3; konečný návrh EN 50575 uvádí jako zkoušku pro tuto doplňkovou třídu EN 60754-2.
Zdroj: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1 notes (2) to (7), p. 21 (návrh).
Zkoušky
- EN ISO 1716: spalné teplo (kalorimetrická bomba)
- EN 50399: svislý kabelový žebřík v místnosti s měřením tepla a kouře: uvolňování tepla, šíření plamene, tvorba kouře, hořící kapky
- EN 60332-1-2: jeden svislý kabel, předmíchaný plamen 1 kW: šíření plamene
- EN 61034-2: hustota kouře v krychli 3 m: propustnost světla
- EN 60754-2: kyselost spalin: pH a vodivost
IEC 60332-3-24, kategorie C: zkouška svazku kabelů
Svazky kabelů na svislém žebříku, 1,5 litru nekovového materiálu na metr, 20 minut působení plamene; doporučený limit je výška zuhelnatění nejvýše 2,5 m nad hořákem. Přednost má požadavek příslušné výrobkové normy.
Vodiče s průřezem nad 35 mm²: jedna vrstva, s mezerami. Průřez 35 mm² a menší: jedna nebo více vrstev, těsně vedle sebe. Pouze na přední straně žebříku.
- Nekovový objem: 1,5 l/m
- Doba plamene: 20 min
- Výška ohoření (doporučená): ≤ 2,5 m
- Kondicionování: ≥ 16 h, 20 +/- 10 °C
- Zkušební vzorky, nejméně: 2
Zdroj: IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02), Table A.1 p. 12; cl 5.1 p. 7; cl 5.3 pp. 8-9; Annex A p. 12; Annex B p. 13 (informative); cl 7 (text normy).
IEC 60332-3-24 nepatří mezi zkoušky, které EN 50575 uvádí pro třídu CPR; žebříková zkouška CPR je EN 50399.
Zdroj: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (návrh).
Funkčnost při požáru je něco jiného: třídy P a PH, FE 180
Funkčnost při požáru (kabel v případě požáru dál pracuje) je klasifikace oddělená od reakce na oheň: třídy P pro kabely a jejich systémy požární ochrany, třídy PH pro kabely malého průměru při stálém působení plamene.
Třídy: P 15, 30, 60, 90, 120 (zkoušky EN 50577, EN 50582, EN 50289-4-16) a PH 15, 30, 60, 90, 120 (zkoušky EN 50200, EN 50582, EN 50289-4-16; stálé působení plamene 842 °C). Údaj jako FE 180 v typovém označení popisuje tuto funkčnost při požáru, nikoli třídu reakce na oheň.
Zdroj: EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013), cl 4.3 p. 7; cl 6.3 p. 9; cl 7.2.4.4, 7.2.5.4 pp. 16-17; cl 7.2.6.2 p. 18 (návrh).
Kdo třídu deklaruje a kde je vytištěna
Výrobce tiskne třídu reakce na oheň na plášť spolu se svým názvem nebo ochrannou známkou a popisem výrobku nebo typovým označením, souvisle, s odstupem opakování nejvýše 1100 mm.
Zdroj: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), cl 7.1 to 7.3, p. 12 (návrh).
Třídy deklarované výrobci: příklady
Skutečné kabely z ověřených souborů označení tohoto webu s třídou, kterou vytiskl výrobce nebo prodejce. Ukazují, co se deklaruje pro daný druh konstrukce; nejsou třídou žádného jiného kabelu.
| Označení | Konstrukce | Deklarovaná třída | Výrobce nebo prodejce |
|---|---|---|---|
| 1-CXKH-R-J | bezhalogenový | B2ca-s1,d0,a1 | Kablo Vrchlabí |
| FG16(O)M16 | bezhalogenový | Cca-s1b,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FG18(O)M16 | bezhalogenový | B2ca-s1a,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FXQJ | bezhalogenový | Dca | Nexans Norway |
| H07Z1-K | bezhalogenový | Cca-s1,d1,a1 | Nexans Spain |
| AXQJ-RMF | bezhalogenový | B2ca | Prysmian Sweden (12/20 kV) |
| RZ1FZ1-K (AS) | bezhalogenový | Cca-s1b,d1,a1 | Top Cable |
| RZ1-K (AS) | bezhalogenový | Cca-s1a,d1,a1 | Top Cable (B2ca-s1a,d1,a1 for some sizes) |
| N1XV-R | plášť z PVC | Eca | Ahlsell (seller) |
| FG16OR16 | plášť z PVC | Cca-s3,d1,a3 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| U1000 R2V | plášť z PVC | Eca | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| N2XSY | plášť z PVC | Eca | Waskönig+Walter (10 kV datasheet) |
| YMeKrvaslqwd | plášť z PE | Fca | TKF |
| NA2XS(F)2Y | plášť z PE | Fca | Waskönig+Walter |
Výrobci jsou uvedeni jako zdroje, abecedně v rámci každého druhu. Žádný výrobce neplatí za to, aby se v této tabulce objevil.
Zdroje
Pouze hodnoty, přečtené z výtisků vlastníka. „Návrh“ znamená, že hodnota byla přečtena v návrhu, konečném návrhu nebo návrhu komise, nikoli ve vydané normě: před citací čísla ověřte vydaný text.
- EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014): Table 1 pp. 20-21, notes (2) to (7) p. 21, cl 7.1 p. 11, cl 8.1 to 8.4 pp. 12-13 (návrh)
- EN 13501-1:2007+A1:2009 proposed Amendment 2, CENELEC TC20/Sec1614/CD, 2010-01-27: cl 16.4 pp. 12-14 (class list), Table 4 pp. 14-15 (same numbers as the EN 13501-6 draft) (návrh)
- FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014): Table 1 p. 6 (tests per class), Table ZA.2 p. 14 (AVCP), cl 7.1 to 7.3 p. 12 (marking) (návrh)
- CLC/FprTS 50576:2016 (final draft, June 2016): Table C.1 p. 26 (EN 60332-1-2 flame time), Table C.2 p. 27 (EN 61034-2 test pieces) (návrh)
- EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013): cl 6.3 p. 9, cl 7.2.4.4 and 7.2.5.4 pp. 16-17, cl 7.2.6 pp. 17-18 (návrh)
- IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02): Table A.1 p. 12, cl 5.1 p. 7, cl 5.3 pp. 8-9, cl 5.4 p. 9, Annex A p. 12, Annex B p. 13, cl 7 (text normy)