Kaapelien CPR-luokat selitettyinä: Aca–Fca, s1, d0, a1
EU:n rakennustuoteasetuksen (CPR) mukaan rakennuksissa ja muissa rakennuskohteissa käytettävillä kaapeleilla on paloluokka: kuinka paljon kaapeli lisää paloa, kuinka paljon se tuottaa savua, tippuuko siitä palavaa ainesta ja kuinka happamia sen palokaasut ovat. Tuotestandardi on EN 50575; luokat on määritelty standardissa EN 13501-6. Valmistaja ilmoittaa luokan ja painaa sen vaippaan. Tämä sivu selittää luokat; se ei anna luokkaa millekään kaapelille.
Näin luokka luetaan
Luokka kirjoitetaan pääluokkana, jonka perässä on kolme lisäluokkaa: savu (s), palavat pisarat (d) ja happamuus (a). Lisäluokat ovat vain luokille B1ca, B2ca, Cca ja Dca; Aca, Eca ja Fca esiintyvät yksinään.
Cca-s1b,d1,a1
CcaKohtalainen vaikutus paloon: liekin leviäminen enintään 2 m kaapelitikkailla.s1bs1 ja valonläpäisy 3 m:n kuutiossa vähintään 60 % mutta alle 80 %.d1Ei palavia pisaroita tai hiukkasia, jotka palavat yli 10 s, 1200 s:n kuluessa.a1Palokaasujen happamuus on alhainen: johtavuus alle 2,5 µS/mm ja pH yli 4,3.
Pääluokat
| Luokka | Merkitys | Kokeet | Raja-arvot | AVCP-järjestelmä |
|---|---|---|---|---|
Aca | Käytännössä ei vaikutusta paloon: ei-metallisen materiaalin kokonaispalamislämpö on enintään 2,0 MJ/kg. | EN ISO 1716 | kokonaispalamislämpö ≤ 2 MJ/kg | 1+ |
B1ca | Hyvin vähäinen vaikutus paloon, koestettu suuremmalla 30 kW:n polttimella (ja palamattomalla taustalevyllä). | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | liekin leviäminen tikkailla ≤ 1,75 m; kokonaislämmönvapautuminen 1200 s:ssa ≤ 10 MJ; suurin lämmönvapautumisnopeus ≤ 20 kW; palon kasvunopeus (FIGRA) ≤ 120 W/s; liekin eteneminen, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (30 kW) | 1+ |
B2ca | Rajoitettu vaikutus paloon: lyhyt liekin leviäminen ja pieni lämmönvapautuminen kaapelitikkailla. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | liekin leviäminen tikkailla ≤ 1,5 m; kokonaislämmönvapautuminen 1200 s:ssa ≤ 15 MJ; suurin lämmönvapautumisnopeus ≤ 30 kW; palon kasvunopeus (FIGRA) ≤ 150 W/s; liekin eteneminen, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Cca | Kohtalainen vaikutus paloon: liekin leviäminen enintään 2 m kaapelitikkailla. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | liekin leviäminen tikkailla ≤ 2 m; kokonaislämmönvapautuminen 1200 s:ssa ≤ 30 MJ; suurin lämmönvapautumisnopeus ≤ 60 kW; palon kasvunopeus (FIGRA) ≤ 300 W/s; liekin eteneminen, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Dca | Vaikutus paloon; vain lämmönvapautumista on rajoitettu, liekin leviämiselle tikkailla ei ole rajaa. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | kokonaislämmönvapautuminen 1200 s:ssa ≤ 70 MJ; suurin lämmönvapautumisnopeus ≤ 400 kW; palon kasvunopeus (FIGRA) ≤ 1300 W/s; liekin eteneminen, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 3 |
Eca | Läpäisee vain yksittäisen kaapelin liekkikokeen: liekki sammuu 425 mm:n sisällä. | EN 60332-1-2 | liekin eteneminen, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm | 3 |
Fca | Suoritustasoa ei ole määritetty (myös kaapeli, joka ei läpäise Eca-koetta). | - | - | 4 |
Lähde: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1, pp. 20-21 (luonnos).
Lähde: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (luonnos).
AVCP: suoritustason pysyvyyden arviointi- ja todentamisjärjestelmä, jota sovelletaan valmistajan ilmoitukseen luokasta riippuen.
Lähde: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table ZA.2, p. 14 (checked on the page image) (luonnos).
Savu: s1, s1a, s1b, s2, s3
| Luokka | Merkitys | Kokeet | Raja-arvot |
|---|---|---|---|
s1 | Vähäinen savun muodostuminen tikkailla. | EN 50399 | savun kokonaismuodostuminen 1200 s:ssa ≤ 50 m²; suurin savuntuottonopeus ≤ 0,25 m²/s |
s1a | s1 ja vähintään 80 %:n valonläpäisy 3 m:n kuutiossa. | EN 50399 + EN 61034-2 | savun kokonaismuodostuminen 1200 s:ssa ≤ 50 m²; suurin savuntuottonopeus ≤ 0,25 m²/s; valonläpäisy, EN 61034-2 ≥ 80 % |
s1b | s1 ja valonläpäisy 3 m:n kuutiossa vähintään 60 % mutta alle 80 %. | EN 50399 + EN 61034-2 | savun kokonaismuodostuminen 1200 s:ssa ≤ 50 m²; suurin savuntuottonopeus ≤ 0,25 m²/s; valonläpäisy, EN 61034-2 ≥ 60 %; valonläpäisy, EN 61034-2 < 80 % |
s2 | Kohtalainen savun muodostuminen. | EN 50399 | savun kokonaismuodostuminen 1200 s:ssa ≤ 400 m²; suurin savuntuottonopeus ≤ 1,5 m²/s |
s3 | Ei s1 eikä s2: savurajaa ei täytetä. | EN 50399 |
B1ca-luokan savuluokka tulee 30 kW:n kokeesta, muiden 20,5 kW:n kokeesta.
Palavat pisarat: d0, d1, d2
| Luokka | Merkitys | Kokeet | Raja-arvot |
|---|---|---|---|
d0 | Ei palavia pisaroita tai hiukkasia 1200 s:n kuluessa. | EN 50399 | |
d1 | Ei palavia pisaroita tai hiukkasia, jotka palavat yli 10 s, 1200 s:n kuluessa. | EN 50399 | |
d2 | Ei d0 eikä d1. | EN 50399 |
Happamuus: a1, a2, a3
| Luokka | Merkitys | Kokeet | Raja-arvot |
|---|---|---|---|
a1 | Palokaasujen happamuus on alhainen: johtavuus alle 2,5 µS/mm ja pH yli 4,3. | EN 60754-2 | johtavuus < 2,5 µS/mm; pH > 4,3 |
a2 | Kohtalainen happamuus: johtavuus alle 10 µS/mm ja pH yli 4,3. | EN 60754-2 | johtavuus < 10 µS/mm; pH > 4,3 |
a3 | Ei a1 eikä a2, tai suoritustasoa ei ole ilmoitettu. | EN 60754-2 |
EN 13501-6 -luonnoksessa näille raja-arvoille mainitaan EN 50267-2-3; EN 50575 -loppuluonnoksessa tämän lisäluokan kokeeksi mainitaan EN 60754-2.
Lähde: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1 notes (2) to (7), p. 21 (luonnos).
Kokeet
- EN ISO 1716: kokonaispalamislämpö (kalorimetripommi)
- EN 50399: pystysuorat kaapelitikkaat huoneessa, jossa mitataan lämpöä ja savua: lämmönvapautuminen, liekin leviäminen, savun muodostuminen, palavat pisarat
- EN 60332-1-2: yksittäinen pystysuora kaapeli, 1 kW:n esisekoitettu liekki: liekin eteneminen
- EN 61034-2: savun tiheys 3 m:n kuutiossa: valonläpäisy
- EN 60754-2: palokaasujen happamuus: pH ja johtavuus
IEC 60332-3-24 kategoria C: nippukoe
Nipussa olevat kaapelit pystysuorilla tikkailla, 1,5 litraa ei-metallista materiaalia metriä kohti, 20 minuutin liekitys; suositeltu raja on hiiltymiskorkeus enintään 2,5 m polttimen yläpuolella. Tuotestandardin oma vaatimus on ensisijainen.
Johtimet yli 35 mm²: yksi kerros, välein. 35 mm² ja pienemmät: yksi tai useampi kerros, vierekkäin. Vain tikkaiden etupuolella.
- Ei-metallinen tilavuus: 1,5 l/m
- Liekityksen kesto: 20 min
- Hiiltymiskorkeus (suositus): ≤ 2,5 m
- Esikäsittely: ≥ 16 h, 20 +/- 10 °C
- Koekappaleita vähintään: 2
Lähde: IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02), Table A.1 p. 12; cl 5.1 p. 7; cl 5.3 pp. 8-9; Annex A p. 12; Annex B p. 13 (informative); cl 7 (standardin teksti).
IEC 60332-3-24 ei ole niiden kokeiden joukossa, jotka EN 50575 mainitsee CPR-luokalle; CPR-tikaskoe on EN 50399.
Lähde: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (luonnos).
Toiminnan säilyminen on eri asia: P- ja PH-luokat, FE 180
Toiminnan säilyminen (kaapeli toimii edelleen tulipalossa) on palokäyttäytymisestä erillinen luokitus: P-luokat kaapeleille ja niiden palosuojajärjestelmille, PH-luokat pienihalkaisijaisille kaapeleille vakiopalorasituksessa.
Luokat: P 15, 30, 60, 90, 120 (kokeet EN 50577, EN 50582, EN 50289-4-16) ja PH 15, 30, 60, 90, 120 (kokeet EN 50200, EN 50582, EN 50289-4-16; jatkuva 842 °C:n rasitus). Tyyppimerkinnän osa, kuten FE 180, kuvaa tätä toiminnan säilymistä, ei paloluokkaa.
Lähde: EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013), cl 4.3 p. 7; cl 6.3 p. 9; cl 7.2.4.4, 7.2.5.4 pp. 16-17; cl 7.2.6.2 p. 18 (luonnos).
Kuka luokan ilmoittaa ja mihin se painetaan
Valmistaja painaa paloluokan vaippaan yhdessä nimensä tai tavaramerkkinsä sekä tuotekuvauksen tai tyyppimerkinnän kanssa yhtäjaksoisesti, toistojen väli enintään 1100 mm.
Lähde: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), cl 7.1 to 7.3, p. 12 (luonnos).
Valmistajien ilmoittamat luokat: esimerkkejä
Todellisia kaapeleita tämän sivuston tarkistetuista tyyppimerkintäjoukoista sekä luokka, jonka valmistaja tai myyjä on painanut. Ne näyttävät, mitä tietyn tyyppiselle rakenteelle ilmoitetaan; ne eivät ole minkään muun kaapelin luokka.
| Tyyppimerkintä | Rakenne | Ilmoitettu luokka | Valmistaja tai myyjä |
|---|---|---|---|
| 1-CXKH-R-J | halogeeniton | B2ca-s1,d0,a1 | Kablo Vrchlabí |
| FG16(O)M16 | halogeeniton | Cca-s1b,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FG18(O)M16 | halogeeniton | B2ca-s1a,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FXQJ | halogeeniton | Dca | Nexans Norway |
| H07Z1-K | halogeeniton | Cca-s1,d1,a1 | Nexans Spain |
| AXQJ-RMF | halogeeniton | B2ca | Prysmian Sweden (12/20 kV) |
| RZ1FZ1-K (AS) | halogeeniton | Cca-s1b,d1,a1 | Top Cable |
| RZ1-K (AS) | halogeeniton | Cca-s1a,d1,a1 | Top Cable (B2ca-s1a,d1,a1 for some sizes) |
| N1XV-R | PVC-vaippa | Eca | Ahlsell (seller) |
| FG16OR16 | PVC-vaippa | Cca-s3,d1,a3 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| U1000 R2V | PVC-vaippa | Eca | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| N2XSY | PVC-vaippa | Eca | Waskönig+Walter (10 kV datasheet) |
| YMeKrvaslqwd | PE-vaippa | Fca | TKF |
| NA2XS(F)2Y | PE-vaippa | Fca | Waskönig+Walter |
Valmistajat on lueteltu lähteinä, kunkin tyypin sisällä aakkosjärjestyksessä. Mikään valmistaja ei maksa paikasta tässä taulukossa.
Lähteet
Vain arvot, luettu omistajan kappaleista. ”Luonnos” tarkoittaa, että arvo on luettu luonnoksesta, loppuluonnoksesta tai komitealuonnoksesta eikä julkaistusta standardista: tarkista julkaistu teksti, ennen kuin lainaat lukua.
- EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014): Table 1 pp. 20-21, notes (2) to (7) p. 21, cl 7.1 p. 11, cl 8.1 to 8.4 pp. 12-13 (luonnos)
- EN 13501-1:2007+A1:2009 proposed Amendment 2, CENELEC TC20/Sec1614/CD, 2010-01-27: cl 16.4 pp. 12-14 (class list), Table 4 pp. 14-15 (same numbers as the EN 13501-6 draft) (luonnos)
- FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014): Table 1 p. 6 (tests per class), Table ZA.2 p. 14 (AVCP), cl 7.1 to 7.3 p. 12 (marking) (luonnos)
- CLC/FprTS 50576:2016 (final draft, June 2016): Table C.1 p. 26 (EN 60332-1-2 flame time), Table C.2 p. 27 (EN 61034-2 test pieces) (luonnos)
- EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013): cl 6.3 p. 9, cl 7.2.4.4 and 7.2.5.4 pp. 16-17, cl 7.2.6 pp. 17-18 (luonnos)
- IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02): Table A.1 p. 12, cl 5.1 p. 7, cl 5.3 pp. 8-9, cl 5.4 p. 9, Annex A p. 12, Annex B p. 13, cl 7 (standardin teksti)