CPR kablo sınıfları: Aca'dan Fca'ya, s1, d0, a1 ne demek
AB Yapı Malzemeleri Tüzüğü (CPR) kapsamında binalarda ve diğer yapı işlerinde kullanılan kablolar bir yangına tepki sınıfı taşır: kablonun yangına ne kadar katkı verdiği, ne kadar duman çıkardığı, yanan damla bırakıp bırakmadığı ve yangın gazlarının ne kadar asidik olduğu. Ürün standardı EN 50575, sınıflar EN 13501-6'dadır. Sınıfı üretici beyan eder ve kılıfa basar. Bu sayfa sınıfları açıklar; hiçbir kabloya sınıf vermez.
Bir sınıf nasıl okunur
Sınıf önce ana sınıfla, ardından üç ek sınıfla yazılır: duman (s), yanan damla (d) ve asitlik (a). Ek sınıflar yalnız B1ca, B2ca, Cca ve Dca için vardır; Aca, Eca ve Fca tek başına yazılır.
Cca-s1b,d1,a1
CcaYangına orta düzeyde katkı: merdivende 2 m'ye kadar alev yayılımı.s1bs1 ve 3 m küpte %60 ile %80'in altı arasında ışık geçirgenliği.d11200 s içinde 10 s'den uzun yanan alevli damla veya parçacık yok.a1Yanma gazlarının asitliği düşük: iletkenlik 2,5 µS/mm altında, pH 4,3 üstünde.
Ana sınıflar
| Sınıf | Anlamı | Deneyler | Sınırlar | AVCP sistemi |
|---|---|---|---|---|
Aca | Yangına pratikte katkı yok: metal dışı malzemenin üst ısıl değeri en çok 2,0 MJ/kg. | EN ISO 1716 | üst ısıl değer ≤ 2 MJ/kg | 1+ |
B1ca | Yangına çok sınırlı katkı; büyük 30 kW brülörle (ve yanmaz arka levhayla) denenir. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | merdivende alev yayılımı ≤ 1,75 m; 1200 s toplam ısı salımı ≤ 10 MJ; en yüksek ısı salım hızı ≤ 20 kW; yangın büyüme hızı (FIGRA) ≤ 120 W/s; alev yayılımı, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (30 kW) | 1+ |
B2ca | Yangına sınırlı katkı: merdivende kısa alev yayılımı ve düşük ısı salımı. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | merdivende alev yayılımı ≤ 1,5 m; 1200 s toplam ısı salımı ≤ 15 MJ; en yüksek ısı salım hızı ≤ 30 kW; yangın büyüme hızı (FIGRA) ≤ 150 W/s; alev yayılımı, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Cca | Yangına orta düzeyde katkı: merdivende 2 m'ye kadar alev yayılımı. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | merdivende alev yayılımı ≤ 2 m; 1200 s toplam ısı salımı ≤ 30 MJ; en yüksek ısı salım hızı ≤ 60 kW; yangın büyüme hızı (FIGRA) ≤ 300 W/s; alev yayılımı, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 1+ |
Dca | Yangına katkı; yalnız ısı salımına sınır var, merdivende alev yayılımı sınırı yok. | EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2, EN 60754-2 | 1200 s toplam ısı salımı ≤ 70 MJ; en yüksek ısı salım hızı ≤ 400 kW; yangın büyüme hızı (FIGRA) ≤ 1300 W/s; alev yayılımı, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm (20,5 kW) | 3 |
Eca | Yalnız tek kablo alev deneyini geçer: alev 425 mm içinde söner. | EN 60332-1-2 | alev yayılımı, EN 60332-1-2 ≤ 425 mm | 3 |
Fca | Performans belirlenmemiş (Eca deneyini geçemeyen kablo da bu sınıftadır). | - | - | 4 |
Kaynak: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1, pp. 20-21 (taslak).
Kaynak: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (taslak).
AVCP: üreticinin beyanının sınıfa göre tabi olduğu, performansın değişmezliğinin değerlendirilmesi ve doğrulanması sistemi.
Kaynak: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table ZA.2, p. 14 (checked on the page image) (taslak).
Duman: s1, s1a, s1b, s2, s3
| Sınıf | Anlamı | Deneyler | Sınırlar |
|---|---|---|---|
s1 | Merdivende düşük duman üretimi. | EN 50399 | 1200 s toplam duman üretimi ≤ 50 m²; en yüksek duman üretim hızı ≤ 0,25 m²/s |
s1a | s1 ve 3 m küpte en az %80 ışık geçirgenliği. | EN 50399 + EN 61034-2 | 1200 s toplam duman üretimi ≤ 50 m²; en yüksek duman üretim hızı ≤ 0,25 m²/s; ışık geçirgenliği, EN 61034-2 ≥ 80 % |
s1b | s1 ve 3 m küpte %60 ile %80'in altı arasında ışık geçirgenliği. | EN 50399 + EN 61034-2 | 1200 s toplam duman üretimi ≤ 50 m²; en yüksek duman üretim hızı ≤ 0,25 m²/s; ışık geçirgenliği, EN 61034-2 ≥ 60 %; ışık geçirgenliği, EN 61034-2 < 80 % |
s2 | Orta düzeyde duman üretimi. | EN 50399 | 1200 s toplam duman üretimi ≤ 400 m²; en yüksek duman üretim hızı ≤ 1,5 m²/s |
s3 | Ne s1 ne s2: duman sınırı karşılanmamış. | EN 50399 |
B1ca'nın duman sınıfı 30 kW deneyinden, diğerlerininki 20,5 kW deneyinden alınır.
Yanan damla: d0, d1, d2
| Sınıf | Anlamı | Deneyler | Sınırlar |
|---|---|---|---|
d0 | 1200 s içinde alevli damla veya parçacık yok. | EN 50399 | |
d1 | 1200 s içinde 10 s'den uzun yanan alevli damla veya parçacık yok. | EN 50399 | |
d2 | Ne d0 ne d1. | EN 50399 |
Asitlik: a1, a2, a3
| Sınıf | Anlamı | Deneyler | Sınırlar |
|---|---|---|---|
a1 | Yanma gazlarının asitliği düşük: iletkenlik 2,5 µS/mm altında, pH 4,3 üstünde. | EN 60754-2 | iletkenlik < 2,5 µS/mm; pH > 4,3 |
a2 | Orta asitlik: iletkenlik 10 µS/mm altında, pH 4,3 üstünde. | EN 60754-2 | iletkenlik < 10 µS/mm; pH > 4,3 |
a3 | Ne a1 ne a2, ya da performans beyan edilmemiş. | EN 60754-2 |
EN 13501-6 taslağı bu sınırlar için EN 50267-2-3'ü, EN 50575 son taslağı ise bu ek sınıfın deneyi olarak EN 60754-2'yi anar.
Kaynak: EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014), Table 1 notes (2) to (7), p. 21 (taslak).
Deneyler
- EN ISO 1716: üst ısıl değer (kalorimetre bombası)
- EN 50399: ısı ve duman ölçümlü odada dikey kablo merdiveni: ısı salımı, alev yayılımı, duman üretimi, alevli damlama
- EN 60332-1-2: tek dikey kablo, 1 kW ön karışımlı alev: alev yayılımı
- EN 61034-2: 3 m küpte duman yoğunluğu: ışık geçirgenliği
- EN 60754-2: yanma gazlarının asitliği: pH ve iletkenlik
IEC 60332-3-24 kategori C: demet deneyi
Dikey merdivende demet kablolar, metre başına 1,5 litre metal dışı malzeme, 20 dakika alev; önerilen sınır brülörün en çok 2,5 m üstüne kadar kömürleşmedir. Ürün standardının kendi şartı önce gelir.
35 mm² üstü iletken: tek kat, aralıklı. 35 mm² ve altı: bir veya daha çok kat, bitişik. Yalnız merdivenin ön yüzünde.
- Metal dışı hacim: 1,5 l/m
- Alev süresi: 20 min
- Kömürleşme yüksekliği (önerilen): ≤ 2,5 m
- Koşullandırma: ≥ 16 h, 20 +/- 10 °C
- En az deney parçası: 2
Kaynak: IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02), Table A.1 p. 12; cl 5.1 p. 7; cl 5.3 pp. 8-9; Annex A p. 12; Annex B p. 13 (informative); cl 7 (standart metni).
IEC 60332-3-24, EN 50575'in bir CPR sınıfı için andığı deneyler arasında değildir; CPR merdiven deneyi EN 50399'dur.
Kaynak: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), Table 1, p. 6 (taslak).
Yangına dayanım başka bir şeydir: P ve PH sınıfları, FE 180
Devre bütünlüğü (kablonun yangında çalışmaya devam etmesi) yangına tepkiden ayrı bir sınıflandırmadır: kablo ve yangın koruma sistemleri için P sınıfları, sabit yangın etkisi altındaki küçük çaplı kablolar için PH sınıfları.
Sınıflar: P 15, 30, 60, 90, 120 (deneyler EN 50577, EN 50582, EN 50289-4-16) ve PH 15, 30, 60, 90, 120 (deneyler EN 50200, EN 50582, EN 50289-4-16; sabit 842 °C etki). Kod adındaki FE 180 gibi bir işaret bu devre bütünlüğünü anlatır, yangına tepki sınıfını değil.
Kaynak: EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013), cl 4.3 p. 7; cl 6.3 p. 9; cl 7.2.4.4, 7.2.5.4 pp. 16-17; cl 7.2.6.2 p. 18 (taslak).
Sınıfı kim beyan eder, nereye basılır
Üretici yangına tepki sınıfını, adı veya markası ve ürün tanımı ya da kod adıyla birlikte, kılıfın üzerine sürekli olarak, tekrarlar arası en çok 1100 mm olacak şekilde basar.
Kaynak: FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014), cl 7.1 to 7.3, p. 12 (taslak).
Üreticilerin beyan ettiği sınıflar: örnekler
Sitenin doğrulanmış kod adı setlerinden gerçek kablolar ve üreticinin ya da satıcının bastığı sınıf. Bir yapı türü için ne beyan edildiğini gösterir; başka bir kablonun sınıfı değildir.
| Kod adı | Yapı | Beyan edilen sınıf | Üretici veya satıcı |
|---|---|---|---|
| 1-CXKH-R-J | halojensiz | B2ca-s1,d0,a1 | Kablo Vrchlabí |
| FG16(O)M16 | halojensiz | Cca-s1b,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FG18(O)M16 | halojensiz | B2ca-s1a,d1,a1 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| FXQJ | halojensiz | Dca | Nexans Norway |
| H07Z1-K | halojensiz | Cca-s1,d1,a1 | Nexans Spain |
| AXQJ-RMF | halojensiz | B2ca | Prysmian Sweden (12/20 kV) |
| RZ1FZ1-K (AS) | halojensiz | Cca-s1b,d1,a1 | Top Cable |
| RZ1-K (AS) | halojensiz | Cca-s1a,d1,a1 | Top Cable (B2ca-s1a,d1,a1 for some sizes) |
| N1XV-R | PVC kılıf | Eca | Ahlsell (seller) |
| FG16OR16 | PVC kılıf | Cca-s3,d1,a3 | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| U1000 R2V | PVC kılıf | Eca | Nexans (La Triveneta Cavi) |
| N2XSY | PVC kılıf | Eca | Waskönig+Walter (10 kV datasheet) |
| YMeKrvaslqwd | PE kılıf | Fca | TKF |
| NA2XS(F)2Y | PE kılıf | Fca | Waskönig+Walter |
Üreticiler kaynak olarak, her türün içinde alfabetik sırayla verilmiştir. Bu tabloda yer almak için hiçbir üretici ödeme yapmaz.
Kaynaklar
Yalnız değerler, sahibinin kopyalarından okundu. "Taslak", değerin yayımlanmış standartta değil bir taslakta, son taslakta veya komite taslağında okunduğunu söyler: bir sayıyı alıntılamadan önce yayımlanmış metni kontrol edin.
- EN 13501-6 draft (BSI FSH/21_11_0073, undated, before the published EN 13501-6:2014): Table 1 pp. 20-21, notes (2) to (7) p. 21, cl 7.1 p. 11, cl 8.1 to 8.4 pp. 12-13 (taslak)
- EN 13501-1:2007+A1:2009 proposed Amendment 2, CENELEC TC20/Sec1614/CD, 2010-01-27: cl 16.4 pp. 12-14 (class list), Table 4 pp. 14-15 (same numbers as the EN 13501-6 draft) (taslak)
- FprEN 50575:2014 (final draft, May 2014): Table 1 p. 6 (tests per class), Table ZA.2 p. 14 (AVCP), cl 7.1 to 7.3 p. 12 (marking) (taslak)
- CLC/FprTS 50576:2016 (final draft, June 2016): Table C.1 p. 26 (EN 60332-1-2 flame time), Table C.2 p. 27 (EN 61034-2 test pieces) (taslak)
- EN 13501-3:2005+A1:2009 with draft A2 (cover September 2013): cl 6.3 p. 9, cl 7.2.4.4 and 7.2.5.4 pp. 16-17, cl 7.2.6 pp. 17-18 (taslak)
- IEC 60332-3-24:2000+A1:2008 (edition 1.1, 2009-02): Table A.1 p. 12, cl 5.1 p. 7, cl 5.3 pp. 8-9, cl 5.4 p. 9, Annex A p. 12, Annex B p. 13, cl 7 (standart metni)